ABC diktálás

Beküldve2017-11-02 11:35:07
Tanár neveKovács Gabriella
TémakörIdegen nyelv
Fejlesztett kulcskompetenciákIdegen nyelvi kommunikáció, Hatékony, önálló tanulás

Célcsoport


Korosztály szerint15-18 évesek
Munkaformatanulócsoport
Hol ismerte meg a gyakorlatotPortsmouth CLIL, kollegialitás tanfolyam
Milyen keretek között ismerte meg a gyakorlatot?Erasmus+
A megtanítani kívánt szöveget 12 rövid mondatra, vagy kifejezésre osztjuk. Ezeket a mondatokat egyenként felcímkézzük: A1-A2-A3-A4; B1-B2-B3-B4; C1-C2-C3-C4. A címkézést nem olyan sorrendben végezzük, ahogy a mondatok a szövegben szerepelnek, hanem véletlenszerűen. Ha vegyes képességű a csoportunk, akkor megtehetjük, hogy pl. az A mondatok a legrövidebbek, a C mondatok a leghosszabbak legyenek.
Az osztályt/tanulócsoportot 3 csoportra osztunk: A, B és C csoportokra. Minden diák 4 papírcsíkot kap. Ezután lediktáljuk a mondatokat, de úgy, hogy előre szólunk, hogy most A, B, vagy C csoportnak kell írnia. Mindenki csak azt a mondatot írja, ami az ő csoportjára vonatkozott. Minden mondat külön papírcsíkra kerül. Első lediktál mondatunk az A1-es mondat, ezt követi az B1-es, C1-es, A2-es, B2-es és így tovább.
Amikor az összes mondatot lediktáltuk, az azonos csoportban lévő diákok összehasonlítják mondataikat, ha szükséges kijavítják, illetve segítségért fordulhatnak a tanárhoz, ha elakadtak.
Ezután új csoportokat formálunk: egy csoportban legalább egy diák legyen az A, egy a B és egy a C csoportból. Ha egy csoportból egynél több diák került, csak egyikük mondatait kell használniuk.
A feladat pedig az, hogy a mondatokat helyes sorrendbe rakják, ezzel rekonstruálva az eredeti szöveget.
A helyes sorrend ellenőrzése több módszerrel is történhet: a tanár felolvassa az eredeti szöveget, vagy kiadja a csoportoknak, hogy hasonlítsák össze saját verziójukkal, vagy a diákok olvassák fel és hasonlítják össze a csoportok egymással, esetleg kivetíthetjük a szöveget, így ellenőrzik a diákok.

Kulcsszavak a módszertani ötlethez

Auditív készségek | Szóbeli szövegértés, szövegalkotás | Írásbeli szövegértés, szövegalkotás | Kooperatív megközelítés | Csoportdinamika kialakítása